Ślub humanistyczny – czym jest i jak się do niego przygotować?

Ślub humanistyczny wciąż jest w Polsce czymś nowym i rzadko spotykanym, choć Polacy coraz częściej się na niego decydują. Tradycja ta przyszła do nas z Zachodu, gdzie coraz częściej rezygnuje się z organizowania uroczystości religijnych i szuka się dla nich świeckich odpowiedników. Czym jest ślub humanistyczny? Jak przygotować się do jego wzięcia? Tłumaczymy!

Ślub humanistyczny – świecka ceremonia dla zakochanych

Idea ślubu humanistycznego narodziła się wraz ze współczesnym humanizmem, czyli nurtem filozoficznym opartym na racjonalnym podejściu do człowieczeństwa oraz próbie budowy świeckiej alternatywy dla religii opartej na szacunku do człowieczeństwa. To właśnie dlatego ślub humanistyczny powstał jako odpowiedź na ceremonię ślubu, niezwykle popularną w chrześcijańskim i muzułmańskim kręgu kulturowym. Zawarcie małżeństwa wiąże się tam ze ściśle skonwencjonalizowaną ceremonią o charakterze religijnym, której część par chciałaby zwyczajnie uniknąć. Dotyczy to nie tylko ateistów, ale też osób o dość dalekich związkach z religią.

Jak przygotować ślub humanistyczny?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ślub humanistyczny i jak się do niego przygotować. Czy istnieje jednolita procedura dotycząca formy przysięgi małżeńskiej? W jakich miejscach można zawrzeć humanistyczny związek małżeński? Jak ma wyglądać ceremonia? Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytania, bo szczegóły dotyczące ślubu humanistycznego powinny tak naprawdę zależeć od preferencji młodej pary. Wiele osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w otoczeniu natury lub w miejscu niezwykle istotnym dla danej pary, ale nie jest to reguła. Zazwyczaj do organizacji wydarzenia jest wynajmowana profesjonalna firma weselna, która aranżuje całość, a także zapewnia doświadczonego mistrza ceremonii. Ślub humanistyczny można i powinno się zrealizować zgodnie z osobistymi upodobaniami – w końcu to będzie jeden z najważniejszych dni w życiu i warto zadbać o to, by stał się on niezapomnianym, pozytywnym wspomnieniem.